JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ DEODORANT

Při tomto článku se snažím převtělit do krále Šalamouna a najít správnou odpověď a radu. Je to však poměrně obtížné, protože volba správného deodorantu či antiperspirantu je víceméně založena na osobní preferenci. Přesto je toto téma opředena mnohými fámy které nám někdy mohou zkreslovat konečný výběr produktu. Ten také závisí od toho zda patříme do skupiny příznivců výhradně přírodních produktů a běžné deodoranty či antiperspiranty jsou pro nás nepřijatelné, nebo naopak rádi využíváme komfort, který nám poskytují ověřené kosmetické výrobky. Odidve skupiny mají svou pravdu, ale já jsem se rozhodla najít zlatou střední cestu.

Antiperspirant vs. deodorant
Základním rozdílem je, že antiperspiranty obsahují hliníkové soli a tím zabraňují pocení. Automatický to neznamená, ale i konec zápachu, protože ten způsobují bakterie. Proto je třeba dbát na to aby antiperspirant obsahoval účinné složky, které zamezují tvorbě bakterií a tím pomáhají zápachu předcházet.

Naopak deodoranty z větší části neobsahují hliníkové soli a nezabraňují pocení. Jejich hlavním posláním je neutralizovat tělesný pach pomocí vonných látek popřípadě esenciálních olejů. Některé obsahují také účinné látky, které zabraňují růstu bakterií způsobujících pach, neovlivňují však produkci potu.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ DEODORANT - 1

Aluminiové soli - jsou problémové?
Aluminiové, nebo také hliníkové soli su předmětem diskusí vědců, laiky a "expertů" na zdravý životní styl. Pokud bychom měli jít do hloubky tak hliník jako takový je přírodní prvek jehož různé formy a sloučeniny přijímáme ve vodě, v ovoci, zelenině, obilovinách či mase. Také ho najdeme v různých léčivých přípravcích, ale i v kuchyňských obalech a nádobí. Ve zkratce je všude kolem nás, a dá se říci, že koncentrace hliníkových solí ve vodě nebo v potravě je mnohonásobně vyšší než v kosmetice, která podléhá přísným bezpečnostním kontrolám a vědeckému výzkumu. Proto mi osobně přijde trošku pokrytecké ukazovat prstem pouze na antiperspiranty jako na obávaného "hliníkového zabijáka". Evropské směrnice jsou v tomto velmi přísné a bezpečný příjem hliníku pro naše tělo byl stanoven na 1mg na 1kg tělesné hmotnosti týdně.

Nedá mi nevzpomenout ani přetrvávající mýtus (dlouho jsem zvažovala, zda toto tvrzení tak nazvu) a tím je souvislost rakoviny prsu s používáním tradičních antiperspirantů. Zatím ani jeden vědecký výzkum nebo studie toto propojení nepotvrdily, jak ani propojení hliníkových solí s ostatními onemocněními.

Dalším trumfem v rukávu skalních odpůrců antiperspirantů je, že hliníkové soli zamezují pocení, což není zdravé. Ano, mají pravdu v tom, že pocení je tělu přirozené a v potu naše tělo vylučuje toxiny a zajišťuje svou podpůrnou termoregulaci. Ale opět je tu ale… Antiperspirant nezamezuje tvorbě potu úplně, ale pouze na místě kde jsme ho aplikovali, a tím je většinou podpaží. To zabírá mizivou plochu z našeho těla, a proto je stále dostatek míst, kde díky pocení může probíhat ochlazování organismu.

Samozřejmě netvrdím, ani nepovažuji hliníkové soli za "ultrazdravý výživový doplněk", ale strašení a antikampane, většinou lobujúce za drahé produkty složené z vody, alkoholu, parfému a někdy i sody (která dráždí pokožku a způsobuje fleky) zde nejsou na místě. Jediný dosud prokázán negativní vliv hliníkových solí je, že mohou způsobit alergickou reakci. Proto by se používání výrobků s jejich obsahem měli vyhnout lidé s velmi citlivou pokožkou.

Pro nás, kteří s alergií problém nemáme, jsme rádi v suchu a svěží mohu doporučit deodoranty PREP. I když jsou to deodoranty, pro aktivní snížení tvorby potu obsahují zdravotně nezávadné hliníkové soli. Obyčejné deodoranty totiž nepředstavují plnohodnotnou alternativu antiperspirantů. Kromě hliníkových solí, neexistuje žádná jiná skupina účinných látek, které by 100% spolehlivě a zároveň bez podráždění působily proti tvorbě potu. Všechny deodoranty PREP před uvedením na trh prošly důkladným testováním, jsou vyráběny v Itálii pod přísným dohledem s důrazem na vysokou kvalitu, která je synonymem pro moderní společnost Coswell pod kterou značka patří.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ DEODORANT - 2

Parabeny a alkohol? Ne děkuji! 
Je mi líto, že väščina diskusí antiperspiranty versus deodoranty se omezuje pouze na používání hliníkových solí. Často se však zapomíná na parabeny - konzervační látky, které jsou čistě chemickým produktem a mnohem agresivnějším alergenem. Navíc bylo prokázáno, že parabeny mají stejné vlastnosti a také podobné chování jako ženský hormon estrogen. Tyto látky mohou ovlivňovat některé procesy v těle spojené s hormonální aktivitou a nerovnováhou. A právě hormon estrogen může podporovat růst rakovinných buněk. Aplikací v podpaží se parabeny dostávají takříkajíc na to pravé místo, tedy do blízkosti prsů. Z tohoto důvodu jsem při výběru antiperspirantu nebo deodorantu rozhodně nekompromisní. Jedině bez parabenů!

A co alkohol? Pokud si často holíte podpaží rozhodně byste se měli vyhnout produktům s jeho obsahem, protože vám může nepříjemně podráždit pokožku. Ta pak štípe a standardně se to neobejde ani bez nepěkných vyrážek. Bohužel alkohol je jednou z najčastejišie používaných složek v deodorantech a antiperspirantech.

Naštěstí značka PREP mi výběr značně usnadnila, protože v jejím deodorantech nenajdete žádné parabeny ani alkohol. Tím si mě získali ♥.

Které složky brání zápachu?
Které složky v deodorantech a antiperspirantech zabraňují pocení již známe. Je čas si říct jak je to vlastně se zápachem. Jak jsem již zmínila, pot, který se dostane na povrch pokožky, sám o sobě nevydává žádný zápach ani vůni. Kromě soli a minerálních látek obsahuje také bílkoviny a mastné kyseliny. Právě tyto dvě složky potu jsou živnou půdou pro bakterie vyskytující se na povrchu pokožky. Typický pach potu vzniká právě ve chvíli, kdy se dostane do kontaktu s těmito bakteriemi, které ho rozkládají. Čím více se bakteriím daří a čím více se množí, tím je zápach zřejmější. Proti zápachu se zvyknou do deodorantů nebo antiperpsirantov přidávat pomocné látky, které mají zabránit množení bakterií.

Mně se osobně osvědčila kombinace bisabololu a výtažků z heřmánkem kterou najdu v deodorantech PREP pro citlivou pokožku. Bisabolol je organický přírodní produkt získaný ze stromu Candela (Eremanthus erythropappus), který roste v brazilských deštných pralesích. V kosmetice je už léta oblíbený zejména pro své protizánětlivé, hojivé, zklidňující účinky a antimikrobiální vlastnosti.
Je vhodný do přípravků určených pro péči o pokožku. Jelikož není alergenem je ideální volbou do produktů na citlivou pleť a je vhodný také pro děti. Na pokožce působí jako kondicionér, výrazně ji zjemňuje, vyhlazuje a uklidňuje. Co vysvětluje, proč je po použití deodorantů PREP moje podpaží takové hebké :-)

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ DEODORANT - 3

Jak si tedy vybrat správně? 
V první řadě si musíte odpovědět na otázku co očekáváte od deodorantu resp. antiperspirantu.
Podle zákaznického průzkumu PREP se ukázalo, že většina lidí se cítí příjemnější, pokud jsou chráněni nejen proti tělesnému zápachu, ale dodatečně také před vlhkostí v podpaží. Odpověď je nakonec vždy výsledkem osobní preference.

Pokud chcete zůstat v suchu nebojte se jít do produktů s obsahem hliníkových solí. Určitě bych však zvážila obsah parabenů a alkoholu jelikož tyto složky nemají žádný přímý vliv na funkčnost produktu, proto mi přijdou zbytečné.

Když máme ujasněno co by měl deodorant obsahovat aby splňoval, naše požadavky na ochranu před potem, zůstává zvolit formu podle způsobu aplikace. Je osobně preferuji krémový deodorant, je jemný a zároveň účinný. Můj PREP krémový deo si mohu aplikovat i ihned po oholení. Pokud se každé ráno spěcháte určitě vsaďte spíše na deodorant ve spreji nebo rozprašovači, pro osvěžení například i s příjemnou vůní mentolu.

Alicia

Vítejte v sekci Journal. Najdete zde užitečné články o kosmetice, kráse, zdravý a životním stylu. V PREP jsem objevila nový rozměr péče o pleť a tělo. Našla jsem tajemství přirozené krásy a to, že i jednoduché věci dokáží být účinné a skvělé ♥.

Také zajímavé

  • Kosmetika PREP - Blog - Jak se zbavit strii?Kosmetika PREP - Blog - Ucinky hrebickoveho olejeKosmetika PREP - Blog - Úcinky matoveho oleje

Alicia

Vítejte v sekci Journal. Najdete zde užitečné články o kosmetice, kráse, zdravý a životním stylu. V PREP jsem objevila nový rozměr péče o pleť a tělo. Našla jsem tajemství přirozené krásy a to, že i jednoduché věci dokáží být účinné a skvělé ♥.

Také zajímavé