10 mýtů o striích

Znáte to, agresivní červené až fialové pásy, které s odstupem času vyblednou a mění se na zářící stříbřité vlákna. Že to zní poeticky? Škoda jen, že jsou to strie, které jsou jedním z nejčastějších kožních problémů žen. Setkala se s nimi asi každá z nás.

Na strií je nejzákeřnější to, že se mohou objevit na jakékoliv části těla, nejčastěji však na břiše, ramenou, bocích, stehnech, hýždích a výjimečně i na prsou. Je pro nás obzvláště nepříjemně, pokud jsou na viditelných partiích těla.

O strií se už napsalo hodně. Určitě jste četli nespočet zaručených receptů a vyzkoušeli mnoho přípravků, které Vám měly pomoci se jich zbavit. Jak to s nimi ve skutečnosti je? Dají se strie odstranit? Dá se vyhnout jejich tvorbě? Rozhodla jsem se sesbírat 10 mýtů, rád, tipů a podívat se na to, zda jsou skutečně pravdivé, nebo jsou to jen "babské řeči".

10 MÝTŮ O STRIÍCH - 1

1. Strie jsou jizvy
Strie jsou často považovány za jizvy. Ve skutečnosti jsou však zcela odlišné. Strie se vyskytují na pokožce v oblastech kde se narušily kolagenová vlákna, tedy kůže ztratila svou elasticitu a stala se atrofickou (zmenšil se objem tkáně). Naproti tomu při jizvách je většinou poškozena dermis - vrstva kůže pod pokožkou - aniž toto poškození vyvolaly narušené kolagenová vlákna. Při dobré péči a kondici pokožky se jizvy mohou oproti striím viditelně zredukovat a někdy i úplně odstranit.

2. Strie jsou dědičné, pokud je má Vaše matka budete je mít i Vy
Důvodů proč se strie objevují je několik. Genetický faktor, může být jedním z nich, ale také nemusí. Nebyla zde zatím prokázána 100% přímá úměra, tedy to, že pokud měla strie Vaše matka určitě je budete mít i vy. Stejně běžné jako genetické predispozice jsou jiné příčiny jejich vzniku a to hormonální (hormonální antikoncepce, steroidy, hormonální výkyvy v pubertě), nebo fyziologické (těhotenství, nadváha, rychlá ztráta hmotnosti, nadměrné posilování).

3. Strie se týkají pouze těhotných žen
Bohužel těhulky, na tomto tvrzení něco bude, avšak vypustila bych slovíčko "pouze". Ano kombinace těhotenského bříška a hormonálních změn zvyšuje pravděpodobnost výskytu strií, avšak správná prevence a péče o pokožku Vám pomůže jejich "útoku" předejít. Nezapomeňte preventivně nejpozději od 3.měsíce používat kvalitní přípravek na zlepšení elasticity pokožky. Velmi účinný je například celisirový olej který dokáže proniknout až do nejspodnějších vrstev kůže. Pokud by se přesto nějaká ta strie zjevila, určitě to bude v menší míře, jako byste péči vynechali úplně. A protože jsem na začátku podotkla, že slovíčko "pouze" nepatří k tomuto tvrzení, nejnovější zjištění jsou, že strie v různých stupních a formách postihují až 80% všech žen a dokonce 40% mužů. Jsou také velmi časté jako defekty kůže u dospívajících. Strie se v tomto období vyskytují hlavně v případě rychlého růstu, nárůstu hmotnosti či pubertální hormonální nerovnováhy.

4. Štíhlí lidé strie nemají
Strie si nevybírají. Obzvláště na pozoru by se měli mít lidé věnující se bodybuildingu, zda intenzivnímu cvičení pro rychlý nárůst svalů. Rovněž je třeba být na pozoru v případě užívání kortikosteroidů (steroidy), které vede k nárůstu hmotnosti. Steroidy ovlivňují metabolismus, a mohou narušovat hormonální rovnováhu v těle.

5. Strie jsou zpočátku červené, časem vyblednou 
Strie se nedají úplně paušalizovat. Mají různé tvary a velikosti. Mohou být povrchové, hluboké, tenké, nebo naopak hrubé. Poškození elastívnych vláken dermis může začít jako načervenalý až purpurový jizevnatý zánět, který postupně bledne. Jsou však i případy, kdy jsou strie od počátku světlé až stříbřité.

10 MÝTŮ O STRIÍCH - 2

6. Strie se opalováním zvýrazňují
Opalování samo o sobě nemá na strie žádný přímý vliv. Důvod proč jsou strie na opálené pokožce viditelnější je, že v určitém okamžiku, kdy se tvoří, přestane v místech jejich výskytu správně pracovat krevní oběh. To způsobuje, že mají bílý vzhled. Zároveň strie nereagují na opálení tak jako zdravé části pokožky. Proto, strie zůstanou bílé a v kontrastu s opálenou pokožkou jsou opticky viditelnější než dříve. Přesto je dobré mít na paměti jejich ochranu před sluncem, stejně jako zbytek těla.

7. Strie se většinou nacházejí na místech, které nejsou běžně viditelné
U žen se strie nejčastěji vyskytují na stehnech, bocích, prsou a na bříšku během / po těhotenství. Mohou se však objevit i na spodní části zad, ramenou, lýtkách a výjimečně i na zadní části kolen.

8. Pitím velkého množství vody zabráníte vzniku strií
Správný pitný režim je důležitý pro zdraví našeho těla. Dostatečný příjem vody každý den, zlepšuje pružnost a kvalitu pokožky. Samo o sobě však pití velkého množství vody rozhodně není preventivním opatřením proti striím.

9. Kozmetikcé přípravky proti striím mohou zabránit jejich vzniku
Kvalitní krémy a oleje proti striím mají složení které stimuluje a zlepšuje vnitřní tvorbu kolagenu v pokožce. Proto jejich používání určitě může pomoci. Pokud jsou strie důsledkem těhotenství, je dobré masírování bříška s oleji  které mohou zlepšit pružnost pokožky a zabránit tak jejímu poškození. Je však třeba dbát na složení. Vítané jsou hlavně přírodní složky na zlepšení elasticity a regeneraci. Například výtažky z měsíčku lékařskéhoheřmánkulevandule nebo rozmarýnu mají silné vyživující a také hojivé účinky pro případ, že se Vám již nějaké strie vytvořili. Vhodnými přírodními ingrediencemi je i bambucké másloarganový olej a hlavně vitamín A, E a C, které se podílejí na hojení jizev a mají antioxidační účinky. V případě že jsou strie důsledkem rychlé ztráty hmotnosti, v první řadě je třeba tento rapidní úbytek zastavit a snažit se o pozvolné hubnutí. Je třeba se také vyhýbat yo-yo efektu. V takových případech totiž bohužel ani nejlepší přípravky na strie zázraky neudělají.

10. Ošetření s laserem strie odstraní
Léčba laserem zlepšuje vzhled strií, ale neodstraní jejich úplně. Stejně nemůžete čekat, že hned po prvním ošetření se jejich vzhled radikálně zlepší. Nejúčinnější je léčba čerstvých strií, kde jsou výsledky nejlepší a jsou viditelné již v průměru po třech ošetřeních. Starší strie vyžadují poměrně dlouhý léčebný plán, obvykle kolem jednoho roku. Odstranění strií laserem je poměrně účinné a bezpečné, ale stejně jako u každé jiné technice, výsledky se mohou lišit od jedné osoby k druhé

10 MÝTŮ O STRIÍCH - 3

Ať už je důvod vzniku strií jakýkoliv, jsou výsledkem toho, že se naše kůže "zlomí" a není dostatečně pružná. Nejlepší způsob jak jim předejít je zlepšovat a udržovat si elasticitu pokožky. Jak?

• Dostatečná hydratace - voda, čaje, ovoce
• Nezapomínejte čas od času na detoxikaci organismu
• Zvyšte příjem kolagenu, pokud máte predispozice ke striím - dnes již existuje velké množství kvalitních přípravků pro vnitřní užití
• Udržujte kolagenová a elastinová vlákna v dobrém stavu i s jídlem bohatým na vitaminy A, E, C a zinek
• Jemné cvičení zlepšuje cirkulaci krve, což také zlepšuje elasticitu kůže
• Sledujte svou váhu - pozor na nadměrný úbytek nebo přírůstek
• Používejte kosmetické přípravky, které pokožku dostatečně vyživují a proniknou i do hlubších vrstev kůže. Ideální je tělový olej. Vybírejte však takový, který se snadno vstřebává, podporuje pružnost, regeneraci a zabezpečí dostatečnou hydrataci a výživu pokožky. Ideální je delší jemná masáž rizikových míst s takovým olejem.

Pokud již strie máme, první co musíme udělat je se smířit s tím a nepodléhat úzkosti. Ano, není to právě estetické a věřím, že mnohým ženám to může způsobovat snížené sebevědomí ale ... každá žena je krásná či se striemi, nebo bez! Musíme pamatovat na jedno - strie nejsou život ohrožující a pokud se s tím naučíme žít bude to pro naše zdraví prospěšnější jako neustálý stres a přemýšlení jak se jejich (ne) zbavit. Navíc dnes už existují kvalitní přípravky, které nám pomohou strie zmírnit či zamaskovat. Jedním z nich je úžasný PREP Derm Oil ♥.

Alicia

Vítejte v sekci Journal. Najdete zde užitečné články o kosmetice, kráse, zdravý a životním stylu. V PREP jsem objevila nový rozměr péče o pleť a tělo. Našla jsem tajemství přirozené krásy a to, že i jednoduché věci dokáží být účinné a skvělé ♥.

Také zajímavé

  • Kosmetika PREP - Blog - Jak si vybrat spravny deodorant nebo antiperspirant?Kosmetika PREP - Blog - Ucinky hrebickoveho olejeKosmetika PREP - Blog - Úcinky matoveho oleje

Alicia

Vítejte v sekci Journal. Najdete zde užitečné články o kosmetice, kráse, zdravý a životním stylu. V PREP jsem objevila nový rozměr péče o pleť a tělo. Našla jsem tajemství přirozené krásy a to, že i jednoduché věci dokáží být účinné a skvělé ♥.

Také zajímavé